Najnovšie

Ktoré vône do prania naozaj vydržia? Ozdoba pre každého MC 200 je inovatívne kovanie na sklo, ktoré kombinuje eleganciu a originalitu. Revízia elektrospotrebičov odhaľuje skryté závady prívodných šnúr Okno, duša domácnosti Klíma pre Váš domov

Prívodné šnúry – keď si domov prinesiete elektrický spotrebič, a je v zásade jedno, či ide o elektrickú kosačku na trávu, alebo chladničku, každý z nich sa pripája do siete 230 V prívodnou šnúrou. Šnúra je tu akousi spojnicou, ľudovo povedané pupočnou šnúrou medzi spotrebičom a zásobníkom energie. Na kvalite tej pupočnej šnúry potom závisí nielen chod spotrebiča, ale aj váš život.

elektrická zásuvka

Tento trochu drsný úvod by sme mali viac rozviesť, aby ste boli plne v obraze, čo tým máme na mysli, a čo odhalí revízia elektrospotrebičov Interlogic.

Šnúra je pohyblivá – keď sa dotýkate šnúry, a spotrebič je zapojený v zásuvke, máte vlastne vo svojej dlani ukrytý nebezpečný živel. Je od vás oddelený iba tenkou vrstvou izolačnej hmoty. Toto je v porovnaní s elektroinštaláciou v stene úplne odlišné, a možno ani vy si neuvedomujete, ako málo stačí k tomu, priblížiť sa k hranici, oddeľujúcej život od smrti. Ak je šnúra opuchnutá, prederaná, prehryznutá, prepálená či inak poškodená, môžete sa stať nebožtíkom počas zlomku sekundy.

elektrická žehlička

Zaobchádzanie so šnúrou – niektorí ľudia sa správajú k prívodným aj predlžovacím šnúram tak, ako keby išlo o lano na skrotenie divokého býka. Pohadzujú si s nimi, omotávajú okolo ruky a niekedy po nich aj šliapu, lenže izolačná vrstva nevydrží taký nápor. Najhoršie to býva v situáciách, keď ju zovrite medzi nábytkom alebo si na ňu postavíte nohu stoličky, a potom už stačí len zavadiť o poškodené miesto rukou, a ste nebožtík.

Šnúra pod stolom – v niektorých domácnostiach alebo v kanceláriách sa objavujú predlžovacie a prívodné šnúry zamotané do klbka, a v tomto chaose sa potom ľahko káble niečím zovrú, napríklad ak si na ne položíte stoličku alebo bočnú hranu stolu. Akonáhle sa kábel zo zovretia vyprostí a bude mať predrenú izoláciu, nemusíte sa toho aj niekoľko mesiacov vôbec všimnúť, až v okamihu, keď sa tu v lete za tropickej horúčavy vyzujete z papuče a bosou spotenou nohou sa dotknete vodiča, zistíte, že niečo nie je v poriadku. Ale slaný pot na chodidle sa vzápätí postará o vaše usmrtenie, pretože veľmi spoľahlivo vedie elektrický prúd.