Najnovšie

Šetríme spolu s deťmi Vyhľadávanie sexuálnej potreby Tantrická masáž pozdvihuje sexualitu na vyššiu úroveň Ktoré vône do prania naozaj vydržia? Darujte k narodeninám ručne vyrábané mydlo s kozím mliekom a levanduľou Ozdoba pre každého

Deti sú úžasne inteligentné a vnímavé. Aj keď sa nám to nezdá, počúvajú dospelých častejšie, než si myslíme. Naučme ich šetriť teraz. Finančná gramotnosť by mala byť samostatným predmetom, ktorý by sa deti učili v škole. Je totiž mimoriadne dôležité naučiť deti pracovať s financiami. Aktuálne prebiehajú viaceré projekty, ktoré finančnú gramotnosť u detí podporujú a rozvíjajú. Veľkú časť práce ale môžeme s deťmi zvládnuť aj my doma. Najlepšie deti naučíme pracovať s financiami tak, že si budú z nás brať pozitívny príklad. Je totiž vedecky preukázané kopírovanie správania od dospelých.

deti

Je teda viac ako istý fakt, ovplyvňovania správania detí najbližším prostredím. Ak nebudeme my ako dospelý dobrým príkladom pre deti, nebudú ani oni v dospelosti vedieť inteligentne narábať so svojimi financiami. A to je nebezpečná cesta, ktorá môže viesť k problémom alebo nesprávnym návykom. Šetriť si deti môžu viacerými spôsobmi. Napríklad do pokladničky alebo malého kancelárskeho trezorčeka. Deťom sa páči opakovať po dospelých – prirodzene teda túžia po veciach, ktoré dospelý majú alebo používajú. Dôležitým faktorom je pritom napríklad vreckové, ktoré si do pokladničky odkladajú. 

šetrenie

Porušenie pravidiel má svoje dôsledky- my vieme, že najväčšou radosťou rodiča je šťastné a spokojné dieťa. Ak ale dieťa dostáva napríklad týždenné vreckové a stihne ho minúť za dva dni, nedávajte dieťaťu peniaze navyše – aj za cenu smutných očí alebo urazenej tváre. Je to pre jeho dobro. Takto je síce smutné alebo nahnevané, že nemá čo chce. Odmenou mu je ale cenná lekcia. Peniaze mu totiž v živote nikto len tak pre nič za nič nedá. A tento fakt si musí dieťa uvedomiť. Predstavte mu reálny svet. Ak je dieťa nespokojné s výškou vreckového a chcelo by viac, súhlaste. Dovoľte mu ale aby si vyskúšalo, akú hodnotu peniaze majú. Napríklad prácou v záhradke alebo umývaním a vysávaním auta. Nech pracuje naozaj celú hodinu. Po nej mu dajte navyše 5eur. Možno dieťa pochopí aké náročné je zarábať peniaze v bežnom živote. 

Podobné príspevky