Najnovšie

Šetríme spolu s deťmi Vyhľadávanie sexuálnej potreby Tantrická masáž pozdvihuje sexualitu na vyššiu úroveň Ktoré vône do prania naozaj vydržia? Darujte k narodeninám ručne vyrábané mydlo s kozím mliekom a levanduľou Ozdoba pre každého

Pomerne veľkú časť odberu elektrickej energie si pýta taká bežná a neodmysliteľná vec, akou je osvetlenie.
A to najmä v prípade, ak používame staré žiarovky namiesto svetelných produktov s technológiou LED. Našťastie, osvetlenie LED má dnes dominantné zastúpenie na trhu a u ľudí sa stáva skutočne populárne, nakoľko sme ako spoločnosť konečne objavili jeho kvality a začali ich využívať v praxi. Výsledným efektom je predovšetkým výrazná úspora elektrickej energie a nákladov, oveľa dlhšia životnosť a ekologický princíp osvetlenia s vysokou efektivitou bez zbytočného „žrania“ elektriny, no pritom so zameraním sa na maximálnu dávku potrebného svetla.

reflektory

  • Staré žiarovky napríklad spotrebovali zbytočne veľa elektriny už len pri svojom štarte, a to k rozžeraveniu volfrámového vlákna. Následne pri svojom svietení využívali väčšiu časť energie skôr k tepelnému, než svetelnému efektu.
  • Naopak „LEDky“ využívajú k svieteniu žiariace diódy (light emitting diodes) s minimálnym odberom el. energie, ich chod je okamžitý a neprerušovaný a zameriava sa na kvalitné osvetlenie (zvyčajne bielej farby).

osvětlení
Svetlo emitujúca dióda je však už pomerne starý vynález z roku 1920, no do širšej prevádzky sa dostal až v 90-tych rokoch. Nielen v podobe dnešných ekologických svetelných produktov, ale tieto úsporné diódy sa využívajú aj v mobiloch, počítačových monitoroch a televízoroch, brzdových svetlách na autách apod. Skrátka tam, kde je potrebné nepretržité svietenie. Dnes sa tak zvyknú používať takisto ako podsvietenie vo forme svetiel, ktoré podsvietia napr. schodisko, poličku, bar, kuchynskú linku, tuning auta, počítačovú skrinku atď.
Ekologická dióda je však dnes synonymom predovšetkým bežných svetiel vo forme žiaroviek, led pásov, led trubíc, ale populárne sú tiež led reflektory a iné. Sú to bežné svetelné produkty ideálne pre interiér ako aj exteriér s úsporným a kvalitným efektom.